Maya Super Eco Tech 1200mm Brown Decorative BLDC Ceiling Fan, 1200-ECOTECH-DECO-BROWN
Product Details
Highly reliable and durable, Maya Super Eco Tech ceiling fan is a must have for your home. Available in sweep size of 1200 mm, this ceiling fan is equipped with a highly powered motor that delivers a high speed of 350 rpm, an air delivery of 230 CMM for better air thrust. It comes in an elegant color of Brown. It has 3 well designed aerodynamic blades that seamlessly blend to the aesthetic setting of your space. Maya Super Eco Tech 1200mm Brown Decorative BLDC Ceiling Fan, 1200-ECOTECH-DECO-BROWN strikes the right balance of looks and utility ensuring you stay cool, no matter what the weather.
About This Product
Key Features
- Heavy Shackle.
- Timer Feature.
- 300mm Long Down Rod.
SHOW ALL KEY FEATURES
Product Specifications
Brand
Number Of Blades
3
Power Consumption
27 W